Babalık Mah. Demirci İş Merk. A Blok No:305 Selçuklu/Konya
31/10/2016
59

Dünya Gıda Gününde Gıda Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker’den önemli mesajlar geldi. Eker, “Eğer yeryüzünde her 7 insandan birisi açsa, o dünya, asla gerideki 6 kişi için, 6 milyar için güvenli bir yer olmaz´´ dedi. 
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, ´´Eğer yeryüzünde her 7 insandan birisi açsa, açlığın yol açtığı bir problemle karşı karşıyaysa o dünya, asla gerideki 6 kişi için, 6 milyar için güvenli bir yer olmaz. İnsanlık kendi güvenliğini de tehdit ediyor, bu sorunu çözmemek suretiyle´´ dedi. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü´nce (FAO) teması ´´Tarımsal Kooperatifler Dünyayı Beslemenin Anahtarıdır´´ olarak belirlenen 16 Ekim Dünya Gıda Günü dolayısıyla Türkiye Gıda Sanayi İşverenleri Sendikası´nın ev (TÜGİS) sahipliğinde Grand Cevahir Otel´de, toplantı düzenlendi. Toplantı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Daire Başkanlığı’nca hazırlanan dünyadaki açlığa dikkati çeken sinevizyon gösterimiyle başladı. Toplantıda konuşan Bakan Eker, katıldıkları bütün toplantılarda, bulundukları platformlarda dünyadaki açlık ve gıda sıkıntısının konuşulduğunu, konuya herkesin hakim olduğunu söyledi. Dünyada 7 milyar insanı besleyecek kadar gıda olduğunu ve bu durumu herkesin bildiğini anlatan Eker, ancak bazılarının ´´ben bu üretilen gıdadan veya tarım ürünlerinden daha fazla kar edeceğim´´ dediğini ifade etti. Eker, bu amaçla spekülasyonların yapıldığını, bundan birtakım yerel, bölgesel aktörlerin etkilendiğini belirterek, bu durumda dünyanın bazı bölgelerindeki ülkelerde çocuk, kadın ve yaşlıların açlığın bütün ızdırabını yaşadıklarını bildirdi. Bakan Eker, dünyadaki 7 milyarın hepsine yetecek kadar gıda ve tarım ürünü olmasına rağmen bunların 1 milyarının aç olduğunu ve bu insanların her gün yatağına aç girdiğini aktardı. Meselenin sadece sağlık veya teknik boyutunda olmadığına işaret eden Eker, küresel aklın iyi işlemediği kanaatinde olduğunu söyledi. Açlık ve gıda sıkıntısının aynı zamanda küresel bir güvenlik sorunu da olduğunu kaydeden Eker, ´´Bir küresel akıldan ve külli akıldan bahsedeceksek bunun aynı zamanda bu kürenin bir güvenlik meselesi olduğunu da idrak ederdik. Eğer yeryüzünde her 7 insandan birisi açsa, açlığın yol açtığı bir problemle karşı karşıyaysa, hayatı açlık sınırıyla tehlike altındaysa o dünya asla gerideki 6 kişi için, 6 milyar için güvenli bir yer olmaz. İnsanlık kendi güvenliğini de tehdit ediyor, bu sorunu çözmemek suretiyle´´ diye konuştu. Kadın çiftçilere de değinen Eker, onların daha fazla üretebilir hale gelmesinin hem kırsal kalkınma hem de gıda güvenliği açısından son derece önemli olduğunu vurguladı. Eker, gıda ve tarım alanlarında ülkenin yakaladığı başarıyı, kooperatiflere ve dünyadaki az gelişmiş ülkelere verilen destekler hakkında bilgi vererek konuşmasını tamamladı. Bakan Eker´e konuşmasından sonra günün anısına plaket takdim edildi. Daha sonra yılın başarılı kooperatiflerine verilecek ödül törenine geçildi.
Bakan Eker daha sonra fuaye alanında açılan standları ziyaret ederek 2012 yılı yılın başarılı kooperatifi ödülünü alan;Tarım Kooperatifleri Merkez Birliğine bağlı Tekirdağ Tarım Kooperatifleri Bölge birliğine bağlı Gözsüz Tarımsal Kalkınma Kooperatifinin süt ve süt ürünleri ile ilgili mamullerinin olduğu standa ürünlerinin tadımını yaparak ,kooperatifin Tarım Kooperatifleri Merkez Birliğinin Genel Başkanı Mehmet ÖZKURNAZ’I diğer yöneticilerini ve Gözsüz Tarımsal Kalkınma Kooperatifinin yönetici ve çalışanlarının başarılarını kutladı.

İLGİLİ DOSYALAR

İÇERİK GÖRSELLERİ